Jedną z ważniejszych części fizycznych podpisu elektronicznego jest czytnik. Czytnik umożliwia skorzystanie z podpisu, który jest zapisany na karcie kryptograficznej.
Wielu Klientów ma wątpliwości, który wybrać i dlaczego jest on w ogóle potrzebny.

Standardowo dostępne są dwa rodzaje czytników kart kryptograficznych:
• czytnik mini
• czytnik na kablu

Czytniki mini

Czym się one różnią?
Każdy czytnik spełnia taką samą funkcję – umożliwia składanie podpisu i podpina się go pod złącze USB komputera. Czytniki różnią się tylko wielkością i ceną. To od Państwa zależy na jakim czytniku łatwiej Wam będzie pracować.


Czytnik mini – czytnik małych rozmiarów. Idealny dla osób mobilnych, pracujących na komputerach przenośnych. Jest to urządzenie tzw. 2 w 1, gdyż w czytniku na „stałe” / jest gniazdo SIM dla karty procesorowej – na którą jest wgrany certyfikat.

Specyfikacja techniczna czytnika

 
Czytnik na kablu – obsługuje karty kryptograficzne w formacie karty płatniczej. Czytnik najczęściej jest podpięty na stałe do komputera, a użytkownik wkłada kartę kiedy ma złożyć podpis. Czytnik na kablu jest niewiele tańczy od czytnika mini.

Specyfikacja techniczna czytnika OK3021

WAŻNE!

Czytniki w wersji mini przypominają do złudzenia pendrive. Zdarzało się, iż Klienci próbowali nagrać na „czytnik” dokumenty. Zdarzało się też, iż mała karta kryptograficzna – wielkości karty SIM, była umieszczana w telefonie komórkowym. Takie działania mogą tylko uszkodzić czytnik i kartę... oraz oczywiście telefon.

Na karcie nagrany jest tylko podpis elektroniczny. 

Podpis kwalifikowany należy do podpisów, których nie można skopiować w żaden sposób. Nie można go przenieść na dysk twardy komputera – do systemu dostają się tylko certyfikaty. Proszę więc nie próbować "kopiować" danych z czytnika i na czytnik.

A jeżeli mają Państwo jakieś pytania odnośnie podpisu elektronicznego, to niezmiennie zapraszam do kontaktu.

Dobrego dnia!